Syndrom karpálního tunelu

Co to je?

Nedokrevnost středového nervu v zápěstní úžině. Jedná se o různé stupně ochrnutí nervu medianu (středového nervu ruky), způsobené změnou prostorových vztahů v zápěstní úžině (karpálním kanále).

Jak syndrom karpálního tunelu vzniká?

Cévy, nervy, šlachy se z předloktí dostávají na ruku poměrně úzkým prostorem zápěstí. Tento prostor se dá přirovnat k tunelu - kanálu (odtud také název nemoci). Kanál je tvořen obloukem kostí zápěstí zdola a přemosťujícím pevným zápěstním vazem shora. Kanálem prochází šlachy ohybačů prstů a jeden - středový nerv - medianus. Výživa nervu je zajištěna pletení jemných cév, které obplétají medianus a doprovázejí jej až na periferii.
Dojde-li ke změně prostoru v kanálu, jako první jsou utlačeny jemné cévy, které živí medianus a dojde k souboru obtíží, kterým říkáme syndrom canalis carpi.

Proč vzniká?

Častou příčinou je zesílení šlach zmnožením obsahu šlachových pochev při přetížení ruky nezvyklou prací, při nevhodné práci a těžké práci, ale i při různých onemocněních jako je například revmatické onemocnění. Po úrazech a zlomeninách může dojít k fixaci otoku a zesílení tkání v důsledku otoku, při metabolických onemocněních - diabetes, nemoci štítné žlázy - stačí malý tlak v kanále k útlaku postižených cév a nervu. Změny průsvitu kanálu vznikají i při nádorovém onemocnění či vrozených vadách a s věkem v důsledku pokračující arthrosy.

Jak se projevuje?

Nejčastější příznak je noční brnění prstů, porucha jemné citlivosti, bolesti vystřelující až do lokte či ramene, potíže s rozeznáváním a udržením jemných předmětů pro necitlivost, pocit ranní ztuhlosti ruky a necitlivosti prstů, která je až bolestivá, potíže horší v klidu, později i ústup bolesti, ale zhoršující se šikovnost ruky ztrácí se svalovina ovládající pohyb palce. V terminálním stadiu se palec sune dlaní, úchop je deformován, vznikají změny kožní trofiky.

Stanovení diagnózy syndrom karpálního tunelu

Pečlivým vyšetřením pacienta a pomocí EMG vyšetření (neurologické vyšetření), které zhodnotí změny vodivosti nervem a místo případného útlaku.

Jak se onemocnění léčí?

Časná a lehčí stadia nedokrevnosti nervu z útlaku v karpálním kanále lze léčit i konservativně (dlahy, obstřik, léky na zlepšení prokrvení a zlepšení kvality nervu, rehabilitace ke zlepšení mobility nervu v kanále a uvolnění tuhosti kolem karpálního kanálu). 
Při přetrvávání obtíží a zhoršení EMG nálezu je na místě operační řešení. Jedná se o rozsahem nevelký výkon, prováděný obvykle v místním znecitlivění, kdy z krátkého řezu v patě dlaně protneme pevný zápěstní vaz a tím uvolníme tlak v zápěstní úžině. K nervu se dostane opět dost krve s kyslíkem a výživou. Ihned po operaci přestanou noční obtíže - buzení pro brnění ruky. Ostatní obtíže ustupují i několik měsíců v závislosti na hojení nervu. Při extremně těžkém poškození nervu nedokrevností a tlakem mohou některé obtíže přetrvávat, někdy je nutná i rekonstrukce pohybu palce do opozice následnou operací.

Jak vypadá péče pooperaci?

Ihned po operaci je ruka uložena na krátkou sádrovou dlahu. Prsty máte ale volné, můžete ruku používat, pouze nehýbete zápěstím. Dlahu máte l0 dní - pak jsou odstraněny stehy z rány a začnete se o jizvu po operaci starat, aby byla jemná a měkká. Přes den si dáváte zápěstní bandáž, která zápěstí chrání a fixuje, samotnou jizvu pak masírujete, promašťujete, ruku používáte. Na noc si na jizvu, někdy i na celé zápěstí, dáváte speciální gelový návlek SILIPOS a spíte se sádrovou dlahou nebo orthesou. Zátěž přidáváte velmi pomalu. Plnou zátěž lze dovolit po 3 měsících od operace podle výsledku kontrolního EMG vyšetření. Některé obtíže ustoupí během hojení nervu třeba až po roce po operaci.

Je nutná hospitalizace a jak dlouhá bude pracovní neschopnost ?

V naší nemocnici operujeme syndrom karpálního tunelu ambulantně a nebo za krátké hospitalizace 2 až 3 dny. Naučíte se dobře rehabilitovat a o ruku se starat. Stehy vám mohou odstranit v místě bydliště a k nám na kontrolu přijedete za měsíc po operaci. Pokud je vše v pořádku, další kontrola již není nutná. Kontrolní EMG indikuje lékař obvykle za 3 měsíce od operace. Pracovní neschopnost bývá 3 měsíce, ale i více - podle druhu vykonávané práce a podle tíže onemocnění.

 

Co způsobuje syndrom karpálního tunelu? from Estheticon on Vimeo.

 

Rekonvalescence po operaci karpálního tunelu from Estheticon on Vimeo.