Využití tukové tkáně

Tuk je tekuté zlato

Naše pracoviště se v posledních dvou letech intenzivně věnuje použití a výzkumu použití vlastní tukové tkáně pacienta k rekonstrukčním výkonům v rámci chirurgie ruky a plastické chirurgie.

image-20190107081818-1Přenos tukové tkáně, tzv. lipofiling nebo fatgrafting je moderní technika rekonstrukční chirurgie, při níž se vlastní tuková tkáň pacienta odebraná v lokální nebo celkové anestezii přenese do cílové oblasti, kde funguje k doplnění objemu nebo může mít i regenerativní účinky na okolní tkáně.

Tuk odebíráme speciálními odběrovými kanylami, podobně jako se provádí známá liposukce a po zpracování se aplikuje do dané lokality speciálními aplikačními kanylami.

Na našem pracovišti používáme tukovou tkáň k mnoha účelům.

V rámci chirurgii ruky je to zejména studie účinku tukové tkáně na degenerativní proces v oblasti kořenového kloubu palce, kde se u časných stádií setkáváme s velmi slibnými výsledky. Dále se tuková tkáň používá k řešení defektů po aplikaci kortikoidů nebo k ošetření problematického projizveného terénu na ruce. Také lze tukem vylepšit vzhled ruky, například u obrny nervů ruky, kdy je ruka v důsledku takového onemocnění deformována.

Druhou hlavní aplikací této metody je rekonstrukční chirurgie prsu po odstranění z důvodu rakoviny. Zde bývá velmi často nedostatečná podkožní tkáň, která se musí doplnit. K tomu se používají běžně různé lalokové plastiky, ale doplnění podkožní tkáně je možné zajistit také přenosem vlastní tukové tkáně pacienta. Tím je možné se vyhnout například následkům spojeným s lalokovou plastikou, kde je doplnění tkáně provedeno za cenu určitého poškození místa, odkud se tato plastika odebírá.

image-20190107081818-2V neposlední řadě používáme tukovou tkáň v rámci estetické chirurgie, a to zejména k omlazení (rejuvenaci) obličeje. Zde vlastní tuk pacienta umožňuje doplnění objemu, jenž se ve stáří v obličeji ztrácí, ale současně slouží i k vylepšení kvality pokožky, kde se uplatňují i regenerační účinky tuku zprostředkované působením kmenových buněk.

Jak vidíme, možností použití tukové tkáně je velké množství a mnohdy je tuk jedinou technikou, která může ještě stav pacienta vylepšit. Proto můžeme říci, že tuk je naše tekuté zlato. Je však třeba k tomu doplnit, že toto zlato máme každý jen a jen pro sebe, a nelze ho sdílet s ostatními, jak někdy pacienti zkouší navrhnout.

Bližší informace, zda tato technika je vhodná pro Váš problém Vám poskytneme při konzultaci.